Podstrona: Witajcie Erasmusi! / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Witajcie Erasmusi!

2022-11-04 , red.  Anna Worosz
Grupa Erasmusów,

Grupa 45 studentów z Francji, Hiszpanii, Portugalii, Włoch i Turcji, stypendystów programu Erasmus+ zawitała w progi naszej uczelni i rozpoczęła studia w semestrze zimowym 2022/2023. Studenci pochodzą z uczelni europejskich, z którymi Politechnika Rzeszowska podpisała umowy partnerskie.

Studentów Erasmusów przywitali prorektor ds. studenckich prof. dr hab. Grzegorz Ostasz, kierownik Działu Współpracy Międzynarodowej mgr Edyta Ptaszek oraz koordynator programu Erasmus ds. studentów przyjeżdżających mgr Monika Stanisz. Erasmusi uzyskali niezbędne informacje dotyczące organizacji kształcenia, zakwaterowania, praw i obowiązków studenta PRz. Zorganizowano również program integracyjny przygotowany specjalnie dla nich na semestr zimowy: wyjście do parku trampolin oraz wycieczkę do Muzeum Zamku w Łańcucie.

Prorektor ds. studenckich prof. dr hab. Grzegorz Ostasz podkreślił korzyści ze współpracy i wymiany międzynarodowej, ważną rolę, jaką pełni Erasmus+ na Politechnice Rzeszowskiej oraz że to właśnie studenci są niewątpliwie najważniejszą częścią sukcesu i umiędzynarodowienia uczelni. „Cieszę się, że z oferty studiów na różnych wydziałach Politechniki Rzeszowskiej skorzysta aż tylu Erasmusów z Francji, Hiszpanii, Portugalii, Turcji i Włoch. To potwierdza, że nasza uczelnia cieszy się bardzo dobrą opinią wśród europejskich uczelni uczestniczących w programie Erasmus+. To najważniejszy program Unii Europejskiej w dziedzinie edukacji, szkoleń, młodzieży i sportu od ponad trzech dekad wspiera uczniów, studentów, nauczycieli, wykładowców i wolontariuszy w prowadzeniu międzynarodowych projektów, umożliwiając również wyjazdy na studia lub praktyki zagraniczne.”

Uczelnie partnerskie

Studia w ramach programu Erasmus+ to niewątpliwie najpopularniejsza forma mobilności akademickiej wśród studentów. Przyjazd studentów zagranicznych z uczelni partnerskich jest zawsze oczekiwanym wydarzeniem i od wielu lat podkreśla międzynarodowy charakter naszej uczelni, a Erasmusi stają się częścią społeczności akademickiej Politechniki Rzeszowskiej.

Zasada wzajemności w realizowaniu umów międzyinstytucjonalnych umożliwia studentom Politechniki Rzeszowskiej wyjazd na semestralne studia do uniwersytetów, z których przyjechali studenci, tj.: Universidad Rey Juan Carlos, University of Seville, Munzur University, Universidade do Minho, Coimbra Institute of Engineering, Universidad de Oviedo, Universidade de Aveiro, University of the Basque Country, Eskisehir Technical University, Universidade de Coimbra, Ca' Foscari University of Venice, Fachhochschule Südwestfalen, Erciyes University, Universidade da Beira Interior, jak również innych uczelni, których lista znajduje się na stronie  https://dwm.prz.edu.pl/program-erasmus/uczelnie-partnerskie

Nabór na wyjazdy w ramach programu dla studentów naszej uczelni rozpocznie się początkiem marca 2023 r. Zapraszamy do udziału.